



Vintage Y2K Flare Office Trousers in Grey
37.00 €
1 in stock
SKU: 32416
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut trousers, corpcore, grey suit pants, low rise bottoms, low waisted pants, made in USA, office siren, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage low rise trousers by Stoosh are your ticket to strutting the office halls with more attitude than a reality TV showdown.
Features:
– four pockets
– zip closure
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Mixed |
stoosh
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
Labelled size: 2
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 71 cm / 27.7" |
Related products
-


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart