



Vintage Y2K Flare Jeans in Light Blue Shredded Hem
34.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage jeans come with shredded hems and a low rise waist, taking your fashion game back to a time when we all thought tinted sunglasses were the height of chic.
Features:
– shredded hem
– five pockets
– zip closure
– 96% cotton, 4% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: 29
| waist (seam to seam) (min) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 42 cm / 16.4" |
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 78 cm / 30.4" |
Related products
-


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart