



Vintage Y2K Flare Jeans in Grey
37.00 €
Out of stock
SKU: 31694
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut denim pants, grey denim, low waist jeans, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage low-waist jeans by Bass & Co. are the sassy bootcut wonders that will have you strutting like it’s 2001, all while wondering where your butterfly clips went.
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | grey |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Bass & Co.
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 76 cm / 29.6" |
Related products
-


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more