






Vintage Y2K Flare Jeans in Dirty Mud Wash Blue
44.00 €
Out of stock
SKU: 32184
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut jeans, flare denim pants, middle rise waist, mud wash denim, overdyed, reworked, whimsigoth, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans are your ticket to reliving the era when flare denim pants were as essential as your CD player and middle rise waists were the ultimate rebellion.
Features:
– five pockets
– zip closure
– comfy slighty stretchy fabric
– overdyed mud wash colour
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Tupy is 165 cm / 64.4" tall and she's a size M.
Machine wash separately
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart