



Vintage Y2K Flare Jeans in Blue w Shredded Hem
37.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage jeans are complete with artistically shredded hems and contrasting green stitching. Slip into these babies and you’ll feel like “Oops, I Did it Again” era Britney – minus the Justin Timberlake ensemble, thank goodness!
Features:
– five pockets
– zip closure
– 80% cotton, 18% polyester, 2% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane, polyester |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: 29
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 76 cm / 29.6" |
Related products
-


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart