





Vintage Y2K FCUK Low Rise Jeans in Overdyed Green
69.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage jeans by FCUK are ready to take your style from zero to hero with their cloudy overdyed green and blue colour.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
– reworked
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
fcuk jeans
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: S
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 71 cm / 27.7" |
Related products
-


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more