





Vintage Y2K Energie Capri Trousers in White Cotton
34.00 €
1 in stock
SKU: 32921
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, boyfriend fit, capri pants, energie, European vintage, middle rise waist, Miss Sixty, sporty coquette, white sports shorts, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers by Energie are the ultimate sporty coquette dream with their boyfriend fit and middle rise waist, perfect for strutting down memory lane or just the nearest coffee shop. Rock these white capri cargo pants and feel like you just stepped out of a late-night MTV music video.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 93% cotton, 7% nylon
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton, nylon |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Energie
Our model, Liza is 179 cm / 69.8" tall and she's a size XL.
Hand wash only
Labelled size: 36 (men's size)
| waist (seam to seam) | 47 cm / 18.3" |
|---|---|
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 51 cm / 19.9" |
Related products
-


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Read more