







Vintage Y2K Dockers Pinstriped Trousers in Brown Cotton
39.00 €
1 in stock
SKU: 32926
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear look, 2000s style fashion, baggy fit, boyfriend fit, Dockers jeans, gender neutral, grunge outfit, pinstriped pants, slouchy pants, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage Dockers trousers are the ultimate pinstriped cotton pants for channeling those early 2000s boyfriend fit vibes.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 95% cotton, 5% polyester
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton, polyester |
| Featured style | Chinos |
| Featured material | Cotton |
Dockers
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: 33 x 32
| waist (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| rise | 28 cm / 10.9" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |







