




Vintage Y2K Deadstock Flare Jeans w Flower Embroidery
49.00 €
1 in stock
Description
These deadstock Y2K vintage jeans bring the ultimate feel of Y2K fashion right to your doorstep. Let your legs enjoy the cosy fit of these flares, decorated with flower-embroidered details.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 95% cotton, 5% spandex
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XXL |
| Components | cotton, spandex |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Machine wash inside out
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 50 cm / 19.5" |
|---|---|
| rise | 27 cm / 10.5" |
| inseam length | 88 cm / 34.3" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart