






Vintage Y2K Corduroy Flares in Khaki
39.00 €
Out of stock
Description
These Y2K vintage low-rise flares are the khaki corduroy time machine your closet’s been missing for that perfect 00s streetwear vibe!
Features:
– four pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Corduroy |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 34
| waist (seam to seam) | 36 cm / 14.0" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 82 cm / 32.0" |
Related products
-


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart