





Vintage Y2K Carpet Pattern Flare Trousers in Brown
39.00 €
1 in stock
SKU: 32192
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, brown cotton pants, carpet pattern, flare trousers, middle rise waist, whimsigoth, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage flare trousers are your ticket to strutting like it’s the early 2000s with a carpet pattern that could double as a conversation starter.
Features:
– zip closure
– 55% cotton, 42% viscose, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Pattern | abstract |
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Hand wash only
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 41 cm / 16.0" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart