







Vintage Y2K Cargo Flare Trousers in Khaki
39.00 €
1 in stock
SKU: 32908
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear, 2000s style fashion, cargo flare pants, cybergoth look, European vintage, grunge outfit, low rise waist, whimsigoth, wide leg trousers, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage cargo flare pants are the grunge outfit essentials that’ll have you feeling like you just stepped off a 2000s music video set.
Recommended size: EU 38-40
Features:
– adjustable waist
– six pockets
– zip closure
– 65% cotton, 25% polyester, 10% nylon
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, nylon, polyester |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 73 cm / 28.5" |
Related products
-


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more