



Vintage Y2K Cargo Flare Trousers in Beige and Green Reworked
59.00 €
1 in stock
Description
Stroll down memory lane with these reworked, hand-painted Y2K vintage cargo trousers featuring weird stars on their knees. Perfect for embracing the flares trend while pretending you’re on MTV’s cribs.
We used industrial textile paint which is machine washable.
Features:
– nine pockets
– zip closure
– 97% cotton, 3% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige, green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: 36
| waist | 72 cm / 28.1" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| length | 80 cm / 31.2" |
Related products
-


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Y2K Flare Trousers in Beige Corduroy
32.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more