





Vintage Y2K Cargo Capri Trousers in Brown Corduroy
34.00 €
Out of stock
SKU: 32588
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, brown cotton cord, capri pants, cargo trousers, low rise bottoms, low waisted pants, piratecore look, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage capri trousers from Rinascimento are the ultimate piratecore look, perfect for when you want to channel your inner swashbuckler while rocking the 2000s style.
Features:
– seven pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Corduroy |
Rinascimento
Our model, Iza is 169 cm / 65.9" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
Labelled size: S
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 19 cm / 7.4" |
| inseam length | 57 cm / 22.2" |
Related products
-


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more