





Vintage Y2K Cargo Capri Trousers in Beige w Bows
34.00 €
1 in stock
SKU: 32187
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, capri pants, cargo trousers, gorpcore aesthetic, sporty coquette, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage MAC trousers are the cargo capris you need to channel your inner early 2000s sporty coquette with bows that say, “I’m ready for anything, as long as it involves a flip phone!”
Features:
– six pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
MAC
Our model, Tupy is 165 cm / 64.4" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: 40 / 24
| waist (seam to seam) | 43 cm / 16.8" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 55 cm / 21.5" |







