







Vintage Y2K Cargo Capri Pants in Khaki Camo
37.00 €
Out of stock
Description
These Y2K vintage trousers are the ultimate throwback to the era of low-rise rebellion and camo cool, perfect for unleashing your inner edgy punk!
Features:
– six pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Pattern | abstract |
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Hand wash only
Labelled size: L
| waist (seam to seam) | 39 cm / 15.2" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 31 cm / 12.1" |
Related products
-


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart