



Vintage Y2K Cargo Capri Pants in Beige
39.00 €
1 in stock
SKU: 31673
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, cargo jeans, grunge clothes, low rise capri pants, pocketed trousers, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage cargo jeans are ready to transport you straight back to the days of flip phones and frosted tips, all while keeping your pockets as deep as your nostalgia!
Features:
– eight pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
Labelled size: S
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 47 cm / 18.3" |







