





Vintage Y2K Cargo Capri Jeans in Blue
34.00 €
Out of stock
SKU: 32147
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, capri jeans, cargo shorts, low rise waist, middle rise waist, ruched leg, stonewashed denim, techno cowboy outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans are your ticket to a 2000s style clothing adventure, where stonewashed denim and ruched legs transform you into the ultimate techno cowboy!
Features:
– eight pockets
– zip closure
– 95% cotton, 5% elastane (stretchy)
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Denim |
Our model, Tupy is 165 cm / 64.4" tall and she's a size M.
Hand wash only
Labelled size: 29
| waist (seam to seam) (min) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| waist (seam to seam) (max) | 43 cm / 16.8" |
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 56 cm / 21.8" |
Related products
-


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart