



Description
These Y2K vintage capri trousers are the real deal for any fashion time traveller. Go back to the early 2000s – no time machine required!
Features:
– four pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Cotton |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Machine wash separately
Labelled size: 42
| waist (seam to seam) | 45 cm / 17.6" |
|---|---|
| rise | 29 cm / 11.3" |
| inseam length | 57 cm / 22.2" |
Related products
-


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more