




Vintage Y2K Capri Pants in Beige w Satin Bows
29.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage trousers, with their low rise and adorable satin bow, hit that perfect sweet spot of quirky nostalgia.
Features:
– four pockets
– zip closure
– 96% cotton, 4% elastane
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 46
| waist (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 50 cm / 19.5" |
Related products
-


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Read more -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more