





Vintage Y2K Capri Jeans in Stonewashed Blue
34.00 €
1 in stock
SKU: 32135
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, capri denim pants, embroidered pocket, low rise waist, Paris Hilton, short trousers, stonewashed jeans, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage low-rise jeans are your personal time capsule to the era when Paris Hilton ruled the world and “that’s hot” was the ultimate compliment.
Features:
– five pockets
– zip closure
– cotton, elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Slim |
| Featured material | Denim |
Our model, Bori is 167 cm / 65.1" tall and she's a size XS.
Labelled size: 27
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 40 cm / 15.6" |
Related products
-


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart