



Vintage Y2K Bvlgari Bootcut Jeans in Blue
189.00 €
Out of stock
SKU: 31961
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, bootcut pants, Bulgari, designer vintage, distressed denim, flare trousers, low rise waist, luxury vintage, stonewashed jeans, y2k grunge, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage Bulgari jeans are the sartorial equivalent of finding a forgotten mixtape in your old CD collection.
Made in Italy
Features:
– four pockets
– zip closure
– distressed details
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Bulgari
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash inside out
Labelled size: 27
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 88 cm / 34.3" |
Related products
-


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more