




Vintage Y2K Blue Monkey Capri Jeans in Stonewashed Denim
34.00 €
1 in stock
SKU: 32145
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style clothing, capri jeans, low rise waist, pinterest aesthetic, short trousers, stonewashed denim, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage Blue Monkey capri jeans are the stonewashed denim dream that every Pinterest board wishes it could pin!
Features:
– five pockets
– zip closure
– 88% cotton, 11% polyester, 1% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane, polyester |
| Featured style | Slim |
| Featured material | Denim |
Blue Monkey
Our model, Tupy is 165 cm / 64.4" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: 29
| waist (seam to seam) | 40 cm / 15.6" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 54 cm / 21.1" |
Related products
-


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart