




Vintage Trousers Y2K Reworked Waist Strap Pants in Black
44.00 €
1 in stock
SKU: 25891
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Description
One-off reworked vintage trousers with waist strings added by us. Made in Hungary back in the early 2000s, this Y2K masterpiece is still in great condition. It features a zip closure and straight legs.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Mixed |
Our model, Orsi is 164 cm / 64.0" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| waist (min) | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| waist (max) | 88 cm / 34.3" |
| hip (min) | 102 cm / 39.8" |
| hip (max) | 110 cm / 42.9" |
| inseam length | 90 cm / 35.1" |
| length | 113 cm / 44.1" |
Related products
-


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more