



Vintage Trousers 80s High-waisted Silky Blue Tapered Pants
29.00 €
1 in stock
SKU: 25278
Category: Trousers & Jeans
Description
These dreamy 80s vintage trousers warped themselves through our time machine in really good condition. They feature silky & natural blue fabric, two pockets and zip & button closure. Help this vintage cutie to find a new home in your wardrobe!
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | XL |
| Components | cupro |
| Featured style | Tapered |
| Featured material | Mixed |
Our model, Sawa is 170 cm / 66.3" tall and she's a size XXL.
Machine wash cold
Labelled size: 44
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| hip | 115 cm / 44.9" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
| length | 109 cm / 42.5" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart