




Vintage Miss Sixty Jeans Y2K Patched Flare Denim Pants
59.00 €
1 in stock
SKU: 27734
Category: Trousers & Jeans
Description
Real Y2K vintage Miss Sixty jeans, our latest find still in excellent shape. Featuring five pockets, zip closure and patch details. Skip fast fashion and wear vintage outfits!
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | S |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Miss Sixty
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 28
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length (min) | 88 cm / 34.3" |
| inseam length (max) | 92 cm / 35.9" |
Related products
-


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart