




Vintage Levi’s Jeans 80s Reworked Denim Pants in Orange
59.00 €
1 in stock
Description
Say goodbye to fast fashion and hello to sustainability with these reworked 80s vintage jeans from Levi’s. With their tapered style and five pockets, they’re perfect for any occasion. Plus, their bright orange colour and reworked, bleached design will have you standing out from the crowd.
Additional information
| Color | orange |
|---|---|
| Era | 80s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Tapered |
| Featured material | Denim |
Levi's
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash separately
Labelled size: W32 L32
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| rise | 31 cm / 12.1" |
| inseam length | 82 cm / 32.0" |







