








Vintage Jeans Y2K Reworked Painted Beige Flare Pants
59.00 €
1 in stock
SKU: 25684
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Description
Insane reworked Y2K vintage flare trousers with a hand-painted pattern. We used industrial textile paint that we heat fixed, so it’s machine washable. The pants are made of beige cotton fabric and have the coolest overlapped design and zip closure. Save the planet, switch to vintage now!
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Cotton |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash cold
Labelled size: D 48 / GB 22
| waist | 94 cm / 36.7" |
|---|---|
| hip | 120 cm / 46.8" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |
| length | 103 cm / 40.2" |
Related products
-


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart