


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 €
Out of stock
SKU: 20478
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Description
Pop Sick reworked vintage jeans, originally from the late 90s. We cropped them and they look much better now with their frayed hems. Featuring four pockets and a zip closure. Made in Italy & survived in great condition. Pair them with chunky sneakers!
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Cotton |
Trussardi
Our model, Frida is 169 cm / 65.9" tall and she's a size XL.
Machine wash separately
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| hip | 110 cm / 42.9" |
| length | 90 cm / 35.1" |
Related products
-


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage Y2K Flare Trousers in Beige Corduroy
32.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart