



Vintage Flare Trousers Y2K Reworked Hand Painted Pants
44.00 €
1 in stock
SKU: 28338
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: bleached, hand-painted, recommended size: EU 40-42., reworked
Description
Reworked Y2K vintage flare jeans. Not only are they eco-friendly, but they also come in a beautiful brown colour with four handy pockets. And let’s face it, flares never go out of style – especially when they’re one-of-a-kind hand-painted and bleached! Recommended size: EU 40-42.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: D 42
| waist | 86 cm / 33.5" |
|---|---|
| rise | 25 cm / 9.8" |
| inseam length | 78 cm / 30.4" |
Related products
-


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart