



Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Painted Trousers in White
69.00 €
1 in stock
SKU: 27960
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Description
Reworked Y2K flare jeans with hand-painted stencil art Pop Sick patterns. It’s made of stretchy denim fabric and comes with five pockets and a zip closure. We used industrial-quality textile paint which we heat-fixed on the fabric, so it’s machine-washable.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton, elastane, polyamide |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Machine wash inside out
Labelled size: 40
| waist | 78 cm / 30.4" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 74 cm / 28.9" |
Related products
-


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more