




Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Bleached Denim Pants
49.00 €
1 in stock
Description
These Y2K vintage jeans are like a time machine for your legs – back to a time of frosted tips and flip phones. Plus, they’re reworked by us with some bleach. And with four pockets, you can carry all your essentials with you. Just be sure to change your MySpace top 8 accordingly.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Aliz is 172 cm / 67.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
| waist | 82 cm / 32.0" |
|---|---|
| rise | 20 cm / 7.8" |
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart