





Vintage Flare Jeans Y2K Rave Trousers in White Denim
32.00 €
1 in stock
SKU: 26911
Category: Trousers & Jeans
Description
Say hi to these Y2K vintage flare jeans, it’s hard to believe it is still in mint condition. Cut to a low-rise skinny fit with four pockets and a zip closure. This gem radiates the true vintage aesthetic we all crave for. Recommended size: EU 38-40. Go, go, go!
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | L |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Manna is 186 cm / 72.5" tall and she's a size L.
Machine wash separately
| waist | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 89 cm / 34.7" |
Related products
-


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart