


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 €
1 in stock
SKU: 23104
Category: Trousers & Jeans
Description
White trousers from those beautiful 2000s. This one’s featuring the comfiest stretchy fabric and a nice high-waisted cut.
Additional information
| Color | white |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton, elastane, polyamide |
| Featured style | Cropped |
| Featured material | Mixed |
Our model, Anna is 167 cm / 65.1" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: D 42
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| hip | 100 cm / 39.0" |
| length | 88 cm / 34.3" |
Related products
-


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more