



Vintage Cargo Jeans Y2K Upcycled Overdyed Camo Pants
42.00 €
1 in stock
Description
Y2K vintage trousers are like old friends – comfortable, familiar, and always there when you need them. And with their upcycled, overdyed denim and cargo style, they’re sustainable friends too. Plus, they have four pockets, which is basically four more than any trendy new trousers these days.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane, polyester |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Denim |
Our model, Panna is 171 cm / 66.7" tall and she's a size S.
Machine wash separately
Labelled size: EU 40
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart