


Vintage 90s Wide-leg Jeans in Blue Cargo
59.00 €
1 in stock
Description
Get ready to strut around like it’s the 90s with these uber cool super wide-leg cargo jeans. Slip into nostalgia and rock that old-school vibe in blue bliss with this statement piece.
Recommended size: EU 38-40 depending on the desired fit.
Features:
– six pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is cleaned and, when necessary, repaired, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Cargo |
| Featured material | Denim |
Our model, Kisa is 180 cm / 70.2" tall and she's a size M.
Machine wash cold
| waist | 84 cm / 32.8" |
|---|---|
| rise | 29 cm / 11.3" |
| inseam length | 77 cm / 30.0" |
Related products
-


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more