




Vintage 90s Slim Capri Trousers in Green Plaid
34.00 €
1 in stock
Description
These 90s vintage trousers by John Zack are the plaid time capsule you need for channeling your inner 2000s streetwear icon while keeping your whimsy twee look on point.
Made in England
Features:
– zip closure
– 97% polyester, 3% elastane
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green, white |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | elastane, polyester |
| Featured style | Slim |
| Featured material | Polyester |
John Zack
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Labelled size: 10
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 23 cm / 9.0" |
| inseam length | 51 cm / 19.9" |
Related products
-


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage jeans 90s reworked clear PVC panel crop denim pants
54.00 € Read more -


Vintage Levi’s Jeans Y2K Reworked Tie-dye Bleach Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Reworked Hand-painted Gray Straight Pants
59.00 € Read more