





Vintage 90s Sand Pleated Wool Trousers in Black
59.00 €
1 in stock
SKU: 33099
Category: Trousers & Jeans
Tags: 90s vintage fashion, business outfit, made in EU, minimalist look, office siren, officecore, pleated trousers, Sand Coppenhagen, scandi girl outfit, wool pants, y2k style clothing
Description
These 90s vintage pleated trousers by Sand are the perfect way to channel your inner office siren while rocking the classic style. Made in the EU, these black wool pants are ready to take you from the boardroom to a 90s party faster than you can say “dial-up internet.”
Recommended size: EU 36 for a relaxed fit / EU 38 for a regular fit
Features:
– two pockets
– zip closure
– 92% wool, 8% nylon
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | nylon, wool |
| Featured style | Chinos |
| Featured material | Wool |
Sand
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 33 cm / 12.9" |
| inseam length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage jeans 90s reworked crop grunge black denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Read more -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more