







Vintage 90s Real Leather Flare Pants in Black with Zip Legs
69.00 €
1 in stock
SKU: 32625
Category: Trousers & Jeans
Tags: 00s streetwear look, 2000s style clothing, 90s vintage fashion, flare trousers, middle rise flares, middle waist bottom, punk biker pants, real leather pants, y2k grunge outfit
Description
These 90s vintage real leather flare trousers are ready to transport you back to a world where middle waist bottoms and punk vibes ruled the streets.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% leather
– lined
– zip leg
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | leather |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Leather |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Dry clean only
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 75 cm / 29.3" |
Related products
-


Reworked Wrangler jeans 90s vintage grunge cut-out denim
39.00 € Add to cart -


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Vintage Diesel jeans 80s reworked bleached slim denim pants
42.00 € Add to cart