




Vintage 90s Hugo Boss Baggy Jeans in Black
54.00 €
1 in stock
SKU: 24847
Category: Trousers & Jeans
Tags: 90s vintage fashion, baggy denim pants, boyfriend jeans, Hugo Boss, y2k grunge clothing
Description
These 90s vintage jeans by Hugo Boss are the baggy denim time capsule you didn’t know you needed, ready to transport you back to the era of grunge and dial-up tones.
Features:
– five pockets
– zip & button closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Components | cotton |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Denim |
Hugo Boss
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: W36 L34
| waist | 86 cm / 33.5" |
|---|---|
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
| length | 112 cm / 43.7" |
Related products
-


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage leather trousers Y2K suede flare cropped pants
44.00 € Read more -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage Cargo Trousers Y2K Gorpcore Linen Capri Pants
29.00 € Add to cart