






Vintage 90s Classic Leather Trousers in Black
64.00 €
1 in stock
SKU: 33165
Category: Trousers & Jeans
Tags: 90s vintage fashion, biker look, European vintage, grunge outfit, punk style, real leather pants, y2k aesthetic
Description
These 90s vintage trousers by teddy’s are your ticket to a grunge outfit that’s so cool, even your bike might get jealous of your real leather pants. Slip into these black beauties and channel your inner 90s biker look with a twist of nostalgia.
Features:
– five pockets
– button closure
– 100% leather
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | M |
| Components | leather |
| Featured style | Carrot |
| Featured material | Leather |
Teddy's
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Dry clean only
Labelled size: 38
| waist (seam to seam) | 37 cm / 14.4" |
|---|---|
| rise | 28 cm / 10.9" |
| inseam length | 76 cm / 29.6" |







