





Vintage 90s Cats Wide Leg Trousers in Beige
37.00 €
1 in stock
SKU: 32917
Category: Trousers & Jeans
Tags: 90s vintage clothing, high rise bottoms, high waisted pants, linen blend, minimalist look, natural fabric, summer outfit, wide leg trousers
Description
These 90s vintage wide-leg trousers by Cats are like the love child of comfort and chic, crafted from a linen blend that’s as natural as your morning coffee. Rock these beige beauties and channel your inner 90s icon.
Features:
– two pockets
– zip closure
– natural fabric – it’s unlabeled, but feels like a linen-cotton blend
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | beige |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Featured style | Wide-leg |
Cats
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Dry clean only
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 35 cm / 13.7" |
|---|---|
| rise | 33 cm / 12.9" |
| inseam length | 70 cm / 27.3" |







