





Vintage 90s Boyfriend Jeans in Faded Black
34.00 €
1 in stock
SKU: 32201
Category: Trousers & Jeans
Tags: 90s vintage fashion, black denim trousers, boyfriend jeans, grunge outfit, middle rise waist, ribbed denim pants, y2k style clothing
Description
These Dockhouse 90s vintage jeans are the ultimate grunge outfit essential, ready to rock your Y2K style clothing game with their middle rise waist and ribbed black denim in faded black.
Features:
– five pockets
– zip closure
– 100% cotton
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Pattern | striped |
| Era | 90s |
| Clothing size | L |
| Components | cotton |
| Featured style | Straight |
| Featured material | Cotton |
Dockhouse
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
Labelled size: 33
| waist (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers 90s floral asymmetric pants
27.00 € Add to cart -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart