




Vintage 90s Anne Kelly Wide Leg Barrel Pants in Brown
34.00 €
1 in stock
SKU: 33095
Category: Trousers & Jeans
Tags: 90s vintage fashion, barrel leg pants, minimalist look, office siren, pedal pushers, slouchy fit, wide leg short pants, y2k style clothing
Description
These 90s vintage trousers by Anne Kelly are your ticket to effortlessly slouchy, wide-leg coolness, perfect for channeling those laid-back barrel leg vibes.
Made in France
Recommended size: EU 36-38
Features:
– two pockets
– zip closure
– 60% polyester, 20% linen, 20% viscose
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | S |
| Components | linen, polyester, viscose |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Polyester |
Anne Kelly
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size S.
Machine wash cold
Labelled size: 40
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 31 cm / 12.1" |
| inseam length | 62 cm / 24.2" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage wide-leg trousers 90s tie front cropped blue pants
24.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more