






Vintage 90s Ann Saxon High Waisted Flares with Belt
37.00 €
1 in stock
SKU: 32940
Category: Trousers & Jeans
Tags: 90s vintage clothing, belted pants, business outfit, grunge look, high waisted flares, natural fabric, office siren, officecore aesthetic, y2k style fashion
Description
These 90s vintage trousers by Ann Saxon are your ticket to becoming an office siren, with high-waisted flares that scream business outfit and whisper “party on the weekend.” Rock these belted, wide-leg wonders in classic black and watch your work-life balance do the macarena.
Features:
– zip closure
– 70% viscose, 27% polyester, 3% lycra
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 90s |
| Clothing size | XL |
| Components | lycra, polyester, viscose |
| Featured style | Wide-leg |
| Featured material | Viscose |
Ann Saxon
Our model, Liza is 179 cm / 69.8" tall and she's a size XL.
Machine wash inside out
Labelled size: 44
| waist (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| rise | 30 cm / 11.7" |
| inseam length | 84 cm / 32.8" |
Related products
-


Vintage jeans 90s cropped white high-waisted denim trousers
34.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Read more -


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more