







Reworked Y2K Low Rise Flare Trousers with Button Decor
39.00 €
1 in stock
SKU: 32922
Category: Trousers & Jeans
Tags: 2000s style fashion, button decorated, flare trousers, low rise waist, plaid bootcut pants, reworked, upcycled pants, whimsical aesthetic, y2k vintage clothing
Description
These Y2K vintage trousers are serving up all the low rise waist, flare style you need. With button decorations and a reworked, upcycled vibe, these brown beauties will have you feeling like you’re strutting down a runway made of nostalgia.
Recommended size: EU 38-40
Features:
– zip closure
– 73% viscose, 25% nylon, 2% elastane
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives in top condition.
Additional information
| Color | brown |
|---|---|
| Pattern | checked |
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | elastane, nylon, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Viscose |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size M.
Hand wash only
| waist (seam to seam) | 44 cm / 17.2" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 81 cm / 31.6" |
Related products
-


Vintage crop trousers 90s reworked capri pants
32.00 € Add to cart -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart