







Reworked Vintage Y2K Zip Leg Flare Trousers in Black
39.00 €
1 in stock
SKU: 26931
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, black flare pants, bootcut pants, low rise pants, low waisted bottoms, office siren, reworked, upcycled trousers, y2k vintage fashion, zip leg flares
Description
These reworked Y2K vintage trousers with the zip leg details are like the ultimate throwback to an era when bootcut pants were the answer to all of life’s questions.
Features:
– zip closure
– 62% polyester, 33% viscose, 5% elastane
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | black |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | elastane, polyester, viscose |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Mixed |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash cold
labelled size: D 38
| waist | 80 cm / 31.2" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 79 cm / 30.8" |
Related products
-


Vintage Trousers 90s Black High-Waisted Equestrian Pants
32.00 € Add to cart -


Vintage cropped trousers Y2K reworked cropped silver pants
34.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 90s Rework Cut-out Pocket Tie-dye Denim Pants
49.00 € Add to cart -


Reworked Vintage Trousers 90s Cut Out High Waist Pants
44.00 € Read more