



Reworked Vintage Y2K Low Rise Flare Jeans in Mud Wash Brown
49.00 €
1 in stock
SKU: 32398
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothing, bootcut denim pants, brown mud wash, fitted trousers, flare jeans, low waisted bottoms, reworked, y2k grunge outfit, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage flare jeans in brown mud wash are the ultimate throwback for anyone ready to relive the era of low-waisted bottoms.
Features:
– six pockets
– zip closure
– 100% cotton
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue, brown |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XS |
| Components | cotton |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash separately
| waist (seam to seam) | 38 cm / 14.8" |
|---|---|
| rise | 21 cm / 8.2" |
| inseam length | 80 cm / 31.2" |







