





Reworked Vintage Y2K Flare Jeans in Overdyed Green
49.00 €
1 in stock
SKU: 26993
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s vintage style, flare trousers, green pants, overdyed, reworked, upcycled
Description
These Y2K vintage overdyed green jeans are the green flare trousers that will have you strutting like it’s the year of frosted tips and flip phones!
Features:
– five pockets
– zip closure
– 98% cotton, 2% elastane
– reworked
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | green |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | M |
| Components | cotton, elastane |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szonja is 173 cm / 67.5" tall and she's a size XS.
Machine wash cold
labelled size: 38
| waist | 76 cm / 29.6" |
|---|---|
| rise | 24 cm / 9.4" |
| inseam length | 86 cm / 33.5" |
Related products
-


Vintage crop jeans 90s reworked shredded hem denim trousers
29.00 € Read more -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Read more -


Vintage Flare Jeans Y2K Reworked Sad Face Hand-painted Pants
64.00 € Read more -


Vintage capri trousers Y2K beige cropped stretchy pants
29.00 € Read more