



Reworked Vintage Y2K Flare Jeans in Mud Wash Green
49.00 €
1 in stock
SKU: 31699
Categories: Trousers & Jeans, Reworked Vintage
Tags: 2000s style clothes, bootcut denim pants, cyber grunge, flare trousers, low rise pants, mud wash jeans, reworked clothing, y2k vintage fashion
Description
These Y2K vintage jeans are the low-rise, mud-wash wonders that’ll have you strutting like it’s 2003 all over again!
Features:
– four pockets
– zip closure
– overdyed by us
Every item we manage is repaired and cleaned as necessary, ensuring it arrives to you in top condition.
Additional information
| Color | blue |
|---|---|
| Era | 00s |
| Clothing size | XL |
| Featured style | Flares |
| Featured material | Denim |
Our model, Szedi is 170 cm / 66.3" tall and she's a size L.
Machine wash separately
Labelled size: 42
| waist (seam to seam) | 42 cm / 16.4" |
|---|---|
| rise | 26 cm / 10.1" |
| inseam length | 74 cm / 28.9" |
Related products
-


Vintage trousers Y2K reworked crop wide-leg low rise pants
39.00 € Read more -


Vintage crop tousers Y2K white high-waisted stretchy pants
29.00 € Add to cart -


Vintage Jeans 80s Reworked Acid-wash Lace-up Denim Trousers
49.00 € Add to cart -


Reworked Benetton Trousers 80s Vintage Pink Tapered Pants
39.00 € Add to cart